BIM
Building Information Modeling
Modelowanie informacji o budynkach i budowlach. Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego.
Building Information Modeling, czyli Zarządzanie Informacją o Budynku. BIM jednak nie dotyczy tylko typowych budynków, ale dotyczy wszystkich obiektów budowlanych i kubaturowych, liniowych, przemysłowych, technologicznych i infrastruktury. Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu. Korzystając z modelu informatycznego zgodnego z BIM-em można dobrać optymalne rozwiązanie konstrukcyjne, technologiczne, logistyczne, przeanalizować koszty i harmonogram realizacji, wychwycić i wyeliminować kolizje projektowe i kolizje montażu. BIM jest częścią szerokiego spektrum procesów zmian zachodzących w przemyśle budowalanym, na które składają się inne "rewolucje" dokonujące się obecnie w budownictwie takie jak: budownictwo energooszczedne "zielone", zrównoważone nowoczesnie zarządzane oraz cyfryzacja. Wdrożenie BIM ma szczególny sens przy założeniu, że w projekcie występuje synergia wszystkich "rewolucji".
Hydroinvest stał się jednym z liderów w implementacji technologii BIM do projektowania budowli hydrotechnicznych.
Rozpoczeliśmy systematycznie wprowadzać BIM do wszystkich naszych usług inżynieryjnych. Widać pierwsze efekty tych działań w postaci efektywniejszej koordynacji międzybranżowej, zmniejszonej ilości błędów wynikających z prowadzenia prac projektowych.
Podczas szkoleń i konferencji dotyczących zastosowania technologi BIM zaczęto wykorzystywać projekty firmy Hydroinvest jako przykłady skutecznego wdrażania tej technologii w branży hydrotechnicznej.
Dodatkowo szkolimy nasz personel w wykorzystywaniu nowoczesnych narzędzi wspomagających projektowanie a także stworzyliśmy komórkę w firmie do udoskonalania istniejących oprogramowań w celu optymalnego wykorzystania ich do naszych potrzeb.
Wszystkie te działania prowadzą do znacznego skrócenia czasu potrzebnego na wykonanie projektu i właściwą koordynację wielobranżową (nawet o 50%!)